Teatr na Pola
TEATR na POLA to scena, która rozpoczęła swoją działalność w roku szkolnym 2010/2011. Na jej deskach uczniowie jako pierwszą wystawili, pod kierownictwem artystycznym i lingwistycznym prof. Niny Siemieńczuk-Suwik, spektakl „Romeo and Juliet”. Przedstawienie oparte o najsławniejszy tekst z wielotomowego zbioru Szekspirowskich dramatów ujawniło uzdolnienia aktorskie, plastyczne i techniczno-realizacyjne ponad dwudziestoosobowej grupy zaangażowanej w inscenizację sztuki. W tym samym sezonie repertuar teatru wzbogacił się o przedstawienie „Aschenputtel” czyli o „Kopciuszka” w języku niemieckim. Znowu błysnęły klasy pierwsze – w tym przypadku pod opieką artystyczną i lingwistyczną prof. Alicji Barbusińskiej.
Obecnie frankofońskie kręgi w I LO na Pola pod opieką i z pomocą prof. Mirosławy Gackowskiej szykują Molierowskiego „Tartuffe’a” („Świętoszka”). Anglofoni zaś zbierają dokumentację do wystawienia trzech jednoaktówek, których tytuły ujawnią w stosownym czasie. Szykuje się również intermedialny, dwujęzyczny spektakl poświęcony poezji noblistki – Wisławy Szymborskiej.
W tej witrynie znajdziecie informacje o tym, co już się dokonało, co powstaje i co się na teatralnym horyzoncie rysuje. TEATR na POLA powstaje po to, by twórczą energię potencjalną przetworzyć w kinetykę działań niebanalnych. TEATR na POLA to elitarny zaułek myślących, wrażliwych i ambitnych. Takich jak zdobywcy pierwszych Złotych Williamów na Pola w roku szkolnym 2010-2011 – Natalia Wichłacz i Kamil Kamiński – przyznanych za szczególne osiągnięcia w dziedzinie teatru. TEATRU na POLA.
W tym miejscu można zapoznać się z trzyletnią historią naszego teatru. KLIKNIJ
Spektakl „Romeo i Julia”
Spektakl „Romeo i Julia” po angielsku wystawiony 18 lutego 2011 przez zespół uczniów klas pierwszych (!) spotkał się z życzliwym przyjęciem profesorów i młodzieży. Widownia, zwabiona atrakcyjnym afiszem (też dzieło grafików z klas pierwszych), szczelnie wypełniła szkolną aulę. Inscenizację przygotowała 28-osobowa grupa pod kierownictwem prof. Niny Siemieńczuk-Suwik. Pani reżyser wykorzystała tekst najsławniejszej sztuki Wiliama Szekspira i sprawowała producencko-reżyserski nadzór nad przedsięwzięciem.
Siłą przedstawienia jest młodość, doskonały język Szekspira w oryginale oraz świetna oprawa muzyczna ( Marcin Jabłoński i Błażej Święszkowski z 1a ). Ozdobą spektaklu jest para tytułowych bohaterów: Julia – Natalia Wichłacz i Romeo – Kamil Kamiński z klasy 1e. Świetne kreacje stworzyli także Aleksander Cholewicki (Mercutio) 1a, Nawojka Lewinska (Nurse) 1d, Tomasz Tomaszewski (Tybalt) 1d, Radosław Lepczyński ( Friar Laurencje ) 1e, Sara Szafranek (Lady Capulet) 1e, Janek Świtała (Capulet) 1d, Krzysztof Solarski ( Benvolio ) 1a oraz Kamil Gronowski (narrator, Prince) 1a. Na uwagę zasługuje także scenografia przygotowana przez Ewelinę Jesion 1e, Olimpię Kogut 1c, Iwonę Prokop 1e, Patrycję Siwek 1e i Izabelę Śmigiel 1e pod kierunkiem pani Marty Mrówki z MDK w Pile. MT
Pierwszy plakat
Walentynkowa premiera
Teatr na Pola zrealizował swoją obietnicę wystawiając 9 lutego 2012 r. w szkolnej auli trzy angielskie jednoaktówki autorstwa Laurie Allen: ”Be My Valentine”, „Love Is All You Need” i „Consolation Prize”. W pierwszej sztuce wystąpili: Beata Semanicka (1g), Kamil Kłosek (2c), Krzysztof Solarski (2a) i Alkmar Solecki (2c) znakomicie sobie radząc z angielskim tekstem. W drugiej sztuce zagrali: Agnieszka Deresz (2g), Martyna Grobelna (2d), Martyna Mazur (2c), Mateusz Kuksinowicz (2g) oraz Dominik Płaczek (2b). A w trzeciej: Karina Lenard (2d), Nawojka Lewińska (2d), Natalia Wichłacz (2e) oraz Szymon Rudnicki (2a). Młodzi adepci sztuki aktorskiej świetnie uporali się z trudnym zadaniem, czego dowodem były oklaski widowni uważnie śledzącej akcję.
Wisława Szymborska: wiersze & poems
W szczelnie wypełnionej auli pilskiego ogólniaka Teatr Na Pola wystawił 20 marca 2012 r. spektakl poetycki „Pochwała snów”. Scenariusz polsko-angielskiego przedstawienia napisała prof. Nina Siemieńczuk-Suwik w oparciu o wiersze Wisławy Szymborskiej. Autorami angielskich przekładów są: Magnus J. Kryński, Robert A. Maguire, Clare Kavanagh i Stanisław Barańczak. Spektakl wyreżyserowały prof. Joanna Baczkowska i Nina Siemieńczuk-Suwik. Recytacje kilkunastu wierszy zostały uzupełnione dwiema piosenkami do słów Wisławy Szymborskiej. Natalia Wichłacz (2e) i Szymon Rudnicki (2a) znakomicie opracowali pod względem muzycznym i wokalnym utwór „Przy winie”( z udziałem Krzysztofa Solarskiego, 2a), a Monika Schaumkessel (2f) na zakończenie zaśpiewała znaną od lat 70. piosenkę „Nic dwa razy”. Scenografia i rekwizyty odwoływały się do charakterystycznych dla Szymborskiej motywów czasu, przemijania i wędrówki.
- Slam limerycki
- 17.12.2012 – Teatr na Pola najlepszy
- Walentynkowa premiera w „Teatrze na Pola”
- Pre-Walentynki 2014
Slam limerycki
Ponad 140 krótkich utworów wierszowanych napłynęło na specjalny adres internetowy, aby wziąć udział w Konkursie na limeryk. Jury w składzie: Joanna Baczkowska (polonistka), Mateusz Kuksinowicz (Samorząd Uczniowski), Nina Siemieńczuk-Suwik (anglistka) i Maria Toboła (wicedyrektor szkoły) część tych utworów odrzuciło, ponieważ nie spełniały konkursowych kryteriów. Limeryki miały bowiem odnosić się do szkoły, uczniów lub profesorów liceum na Pola. Nagrodą dla twórców tych utworów była ich prezentacja podczas slamu limeryckiego – 4 czerwca 2012 roku w auli LO i wtedy też ogłoszono wyniki konkursu. W trakcie slamu zaprezentowano również limeryki pozakonkursowe, których najwięcej dostarczyła niejaka… Słowacka Jula.
17.12.2012 – Teatr na Pola najlepszy
Spektakl „By My Valentine”, prezentowany przez uczniów naszej szkoły, zajął I miejsce w IX edycji konkursu Język Angielski Na Scenie Goldtown Drama Competition zorganizowanego przez Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Złotowie. Jury doceniło talent aktorski oraz umiejętności językowe wykonawców. Aktorzy: Beata Semonicka (2g), Alkmar Solecki (3c), Kamil Kłosek (3c), Krzysztof Solarski (3a) okazali się bezkonkurencyjni w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Alkmar otrzymał także nagrodę indywidualną.
Zespół przygotowała do występu pani profesor Nina Siemieńczuk-Suwik.
Walentynkowa premiera w „Teatrze na Pola”
„Teatr na Pola” nie przeoczył Walentynek 2013 i zmajstrował kolejny „wybryk sceniczny” odnoszący się do dnia zakochanych. W czwartek 14 lutego zaprosił amatorów bliskiego kontaktu z żywym słowem angielskim do auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile na przedstawienie zmontowane z czterech jednoaktówek amerykańskiej autorki Laurie Allen. Jej teksty zresztą już gościły na scenie przy Pola. Walentynkowa okazja skłania do refleksji o uczuciowych relacjach łączących ludzi, szczególnie młodych. I właśnie o różnych wariantach takich emocjonalnych zawirowań opowiadali bohaterowie czterech sztuk przedstawionych licznej widowni, która wypełniła licealną aulę kwadrans po godzinie jedenastej – 14 lutego.
Pre-Walentynki 2014
Tegoroczna premiera w Teatrze na Pola miała miejsce wyjątkowo wcześnie, bo 30 stycznia 2014 roku. Termin został niejako narzucony przez ferie zimowe, które w tym roku przypadły na pierwszą połowę lutego. I znowu uczniowie I LO mieli możliwość zintensyfikowanego półtoragodzinnego żywego kontaktu z językiem angielskim.
Walentynkowe przedstawienie składało się z czterech zabawnych jednoaktówek Laurie Allen, amerykańskiej autorki goszczącej od kilku lat na deskach naszego Teatru. Były to: “Miss Jealous”, “King and Queen”, “Condiments” i “A New Style”. W działania teatralne zaangażowało się około 30 uczniów: aktorów, scenografów, dźwiękowców i oświetleniowców. Wszystkim jeszcze raz chciałabym podziękować za świetny finał ich wysiłków i miłe, choć również stresujące chwile, które razem spędziliśmy przygotowując premierę.
Wytwórnia hip-hopowych teledysków
Na Pola co roku urządzane są imprezy, w których uczniowie mogą zaprezentować swoje umiejętności wokalne, aktorskie i organizacyjne. W czerwcu 2013 roku w ramach Dnia Dziecka został ogłoszony konkurs na wiersz lub piosenkę pod hasłem „PPP” – czyli „(na) Pola, Piła, Polska”, organizowany przez Teatr Na Pola i naszą klasa – wtedy II H.